top of page

Rooftop (Paket Klima), dış ünite ve iç ünitenin bir arada toplanmış halidir.

Rooftop’ların ana kullanım alanları geniş ticari binalar, havalimanları, restorantlar,

mağazalar, sinema ve tiyatro salonları, konferans salonları, endüstriyel binalar ,

lojistik merkezleridir.

Kullanılacak mekanın konumuna ve büyüklüğüne göre de rooftop modelleri

mevcuttur.

Hava soğutmalı ve su soğutmalı rooftop sistemleri mevcuttur.

Çalışma sistemi, içerdeki havayı dönüştürebileceği gibi bulunduğu ortamdaki havadan da yararlanarak belirlenmiş yerlere taze hava verir ve mekânın içindeki havayı temizler.

Yüksek kapasiteler çıkabilen ısıtma/soğutma özelliği bulunmaktadır. (200 Kw’a kadar)

Tek bir gövdede iklimlendirmenin (Soğutma/ısıtma/havalandırma/nem kontrol) gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Sadece soğutma ya da ısıtma/soğutma yapan modelleri bulunmaktadır.

Sadece bir kanal sistemine ihtiyaç duymaktadır.  Sistemle bağlantısı basitçe kanal giriş/çıkış ağızlarından oluşmaktadır.

Gerekli güç ve kontrol paneli cihaz üzerinde teçhiz edilmiştir. Mikroprosessor modeller, sahip oldukları özellikler sayesinde çok daha geniş kullanım olanakları sağlamaktadır.

Çok geniş aksesuar olanakları mevcuttur. Tüm aksesuarlar ana gövdede kolayca monte edilebilen bir dizayn ile ilk tesis aşamasından sonra dahi sisteme ilave edilebilmektedir.

Bu klimanın montajı için belirli alan özelliklerine sahip olmanız gerekir, ek olarak hiçbir ünite bulunmaz. Tek merkezden hava dağıtımını yapar. Montajdan önce klimanın nereye ve nereden hava vereceğini ayarlamanız gerekir. Bu belirlendikten sonra sabit hava kanallarıyla hava alışverişine imkan sağlar.

Görünüşü dış ortamlara uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Dışarı monte edilen klimalar hava kaybını en aza indirmeyi garanti eder. İç yüzeyi ve dış yüzeyi kolaylıkla temizlenebilir yapıya sahiptir, hiç bir zorluk çekmeden klimanızı istediğiniz zaman gerekli önlemleri aldıktan sonra temizleyebilirsiniz.

Rooftoplar kendi otomatik olarak dışarıdan içeri aktardığı havayı filtreleyerek içeri pis ve tozlu havanın germesini engeller. Aynı zamanda havalandırdığı ortamı en yüksek ve temiz şekilde havalandırmaya programlanmıştır. Cihazların üzerinde standart olarak bulunan ekonomizer ile binnın ihtiyacı olan taze hava, iç hava kalite standartlarına uygun olarak sağlanır.

 

Tek merkezde ısıtma, soğutma, nem ve hava kontrolü seçenekleri mevcuttur. İsteğe bağlı olarak sadece ısıtma ve soğutma özellikli klima modelleri de bulunmaktadır.

Mekânın nem ve ısı dengesini oldukça hassas bir şekilde kontrol altında tutarak en iyi havayı solumanızı ve en iyi oda sıcaklığında yaşamanıza imkân sağlar. Rooftop, yüksek enerji verimliliğine sahip olup, hızlı ve kolay kurulum, düşük işletme ve ilk yatırım maliyeti ile bütçe dostudur.

Rooftop hastanelerde anestezi sırasında ortaya çıkan gazların temiz hava ile karışmasını önler ve havayı her zaman temiz ve sağlıklı tutmaya çalışır. Bu klima türünün birçok aksesuarı mevcuttur ve bu aksesuarlar ana merkeze kolayca monte edilebilir.

Rooftoplar genellikle çatı katlarına monte edildikleri için görüntü kirliliğine ve ses kirliliğine neden olmazlar, diğer tür klima sistemlerine göre daha verimli çalışan rooftoplar tekli sistem yerine seçilebilecek en mantıklı sistemlerdir.

 

Büyük bir firmanın her ofisine ayrı klima almaktansa tek üniteden bütün ofislere hava aktarımı ısıtma ve soğutma imkânı sağlaması daha verimli ve maddi açıdan karlı olacaktır.

Rooftoplar hava ısıtma ve soğutma özelliklerinin yanında isteğe bağlı olarak su ısıtma ve soğutma görevi de yapmaktadır ve yine isteğe bağlı kalınarak yüksek emiş güçlü toz tutma özelliğini de ekleyebilir ve daha temiz bir hava soluyabilirsiniz.

york rooftop
bottom of page